Kicune

7 závěrů z knihy „Nápad za milión. Proč některé nápady se uchití a jiné zaniknou“

17 Led , 2021
Nápad za milión

Jak rychle přivést nápady k životu?

Pokud máte v hlavě hromadu nerealizovaných nápadů, které čekají v šuplíku, pak přišel čas! Těchto 7 užitečných bodů z knihy Made to Stick. Nápad za milion “od Chipa a Dana Heatha tě naučí být přesvědčivým a srozumitelným. Nezapomeň, že na konci budeš mít malý úkol, pokud se chceš změnit k lepšímu.

Nezdržujme, pojďme!

1. Myšlenka by měla být co nejjednodušší

Každý člověk myslí jinak. Pokud je pro některé tvůj nápad zřejmý, pro ostatní je to jako záhada vesmíru. Abychom tomu rozuměli, zahoď zbytečné detaily, jsou jako zbytečný šum.

Řeknu ti příklad reklamní kampaně pro známou restauraci rychlého občerstvení. Uskutečnili experiment a pozvali k tomu VELMI živeného chlapce (150 kg) a slíbili, že zhubne tím, že celý měsíc bude jíst jen jejich hamburgery. A co si myslíš ty? Během tohoto měsíce chlapec opravdu zhubl 30 kg! Vedoucí řetězce restaurací zároveň neřekli, že jejich hamburgery jsou vyrobeny z přírodních produktů nebo jsou zdravé, bylo to zbytečné. Jednoduše ukázali chlapci před a po, čímž narušili stereotypy v myslích spotřebitelů.

2. Myšlenka by měla mít známý vzor

Představ si, že se ti snažím vysvětlit, co je to grapefruit. Když řeknu, že je to něco ve tvaru koule se žlutými hrbolky a červenou dužinou uvnitř, pochopíš to? Ne? Pojďme tedy touto cestou: je to jako pomeranč, ale s červenou dužinou a hořkou kůží. Všechno do sebe zapadalo, že? Oslovila jsem tě známým příkladem. Pokud tedy chceš svůj nápad předat ostatním, odkazuj na známé věci, které každý ví.

3. Nejjednodušší způsob, jak upoutat pozornost, je rozbít šablon

Autoři Made to Stick. Nápad za milión. “Chipa a Dana Heath vyprávějí příběh o tom, jak byli učitelé matematiky z různých kategorií přijímáni na pohovor. Dostali pouze jednu otázku: „Jak pomáhá matematika v životě?“ Mnozí odpověděli něco o vývoji myšlení, logiky a mnohem více, ale byl tu jeden, který za vteřinu upoutal pozornost všech posluchačů. Jen řekl, že matematika vůbec nepomáhá. Později nasměroval situaci opačným směrem, ale po jeho první frázi ho poslouchali bez zastavení. Tomu se říká narušení vzoru. Zkus toho využít.

4. Konkrétnost = nezapomenutelný

Když jsme se dotkli matematiky, připomeňme si ty problémy ze školy, kde měla Peťa 8 jablek a a Anička 3 a … Pfft, bylo to nudné a triviální. Pokud by moderní školáci dostali na TikToku úkoly týkající se lajků, byli by potěšeni. Pokud je téma v kontextu zájmů člověka, bude ponořen do toho, co mu řekneš. Pamatuj si to.

5. Odlišujte se od ostatních, abyste byli slyšet

Tento závěr je podobný třetímu, ale chci se o něj podělit samostatně. Vyprávím příběh z prezentace kapesního počítače.

Byl to rok 1987, kdy mnoho podnikatelů hledalo investory pro své nápady pomocí grafů, tabulek a výpisu výhod produktů. Ale byl mezi nimi chlap, nejistý, který chtěl představit kapesní osobní počítač. Uvědomil si, že obvyklými způsoby nedostane pozornost, takže jakmile se představil, hodil složku s dokumenty přímo na stůl investorů. Neměli čas se rozhořčit, když řekl, že mnoho stejných složek se vejde do jeho malého počítače. To vše způsobilo prudkou reakci, po které ten chlap dostal svou investici.

Snaž se vyniknout od ostatních, aby tvoje slova nezněla jako bílý šum.

6. Detaily v příběhu posilují argument

Představ si, že jsi soudce. Tentokrát obžalovaný ukradl staré kolo ze vchodu do obytné budovy. Není to nejhorší věc, že? Co když to ozdobím argumenty?

Toto kolo bylo ukradeno malému chlapci, který žil pouze se svou matkou. Ta pracovala jako uklízečka v nemocnici a 8 měsíců šetřila na to kolo, aby potěšila svého nevyléčitelně nemocného syna. Smutný příběh, ale když jsi neznal podrobnosti, zacházel jsi s příběhem jinak. S vašimi nápady to funguje stejně. Pokud nápad nevyzdobíš zajímavými fakty, nemusí se to zdát tak lákavé.

7. Podrobnosti musí být přesvědčivé a lidské

Autoři Nápad za milión si vzpomněli na reklamu veřejné služby, která napsala počet domácích mazlíčků sražených auty za rok, ale téměř nikdo jí nevěnoval pozornost. Pokud se však obrátí na všechny a řeknou: „Váš Rex, kterého milujete, může být také mezi nimi, pokud ho pustíte z vodítka,“ ovlivní to je to. Když řekneš nápad a přivedeš příklad na posluchači, zní to mnohem přesvědčivěji.

Pojďme se změnit společně?

Doufám, že si závěry zapíšeš do svého poznámkového bloku, nejen že je budeš číst. V každém případě jsem ráda, že jsi se mnou, ale nestačí přijímat informace, je nutné je v praxi konsolidovat, proto …

Mám pro tebe úkol:

Pokud už máš v hlavě nějaký skvělý nápad, začni prvním krokem k jeho realizaci. Pokud jsi například dlouho chtěl nebo chtěla napsat svou knihu, začni hned. Nebo možná vytvořit kreativní online obchod? Stačí shromáždit potřebné informace a začít dělat.

A pokud najednou pochybuješ o tom, že tvůj nápad bude úspěšný, poděl se o něj v komentářích. Jsem si jistá, že zde budou stejně smýšlející lidé, kteří tě podpoří.

Byla to recenze knihy Made to Stick. Nápad za milión“ od Chipa a Dana Heatha. Zanech svůj názor v komentářích, to je pro mě důležité.

7 závěrů z knihy George Clason Nejbohatší muž v Babyloně

7 závěrů z knihy George Clason Nejbohatší muž v Babyloně

17 Úno , 2024

8 Závěrů z knihy Lídr bez titulu

8 Závěrů z knihy Lídr bez titulu

01 Pro , 2023

30 pravidel vítězů

30 pravidel vítězů

01 Lis , 2023

Crush It!: Why NOW Is the Time to Cash In on Your Passion

Crush It!: Why NOW Is the Time to Cash In on Your Passion

07 Říj , 2023

Moudrost pokojného bojovníka: První krok na cestě k úspěchu a štěstí – 11 závěrů z knihy

Moudrost pokojného bojovníka: První krok na cestě k úspěchu a štěstí – 11 závěrů z knihy

13 Čvn , 2023

Rychle se zorientuj v dnešním neustále se měnícím světě prodeje

Rychle se zorientuj v dnešním neustále se měnícím světě prodeje

20 Led , 2023

5 závěrů z knihy „Milionář s dobrou karmou. Jak najít poslání a budovat svou značku

5 závěrů z knihy „Milionář s dobrou karmou. Jak najít poslání a budovat svou značku

15 Čvc , 2022

6 závěrů z knihy „Jdi tam, kde je to děsivé. Tam získáš sílu“

6 závěrů z knihy „Jdi tam, kde je to děsivé. Tam získáš sílu“

21 Lis , 2021

6 závěrů z knihy „Umění jasně myslet“

6 závěrů z knihy „Umění jasně myslet“

10 Říj , 2021

7 závěru z knihy Atómové návyky

7 závěru z knihy Atómové návyky

19 Zář , 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *